Seurakuntavaalien tulokset

Uudet kirkkovaltuutetut ovat:

Hämäläinen, Kari

Murtomäki-Kukkola, Hanna

Harju, Timo

Kangas, Päivi

Peltomäki, Santtu

Piiroinen, Esko

Majuri, Sami

Järvilahti, Kari

Juurakko, Jeremias

Majamaa, Jouko

Vierunketo, Taina

Mäkiranta, Jorma

Hautarinne, Tarja

Mursula, Mikko

Sivula, Maria

Åkerman, Riitta

Penninkangas, Reijo

Korkatti, Taneli

Krihvel, Elina

Hellinen, Aila

Kaihoniemi, Pekka

Soini, Kaija

Iivonen, Ritva

Vanha-aho, Matti

Uusitalo, Mika

Aho, Vesa

Ahopelto, Pentti

 

 

Alavuden seurakunnassa oli vaaleissa viisi ehdokaslistaa. Ehdokkaat ja ehdokaslistat olivat seuraavat:

I: Sinapinsiemen ehdokaslista

  • Pentti Ahopelto, yrittäjä, ehdokasnumero 2
  • Reijo Penninkangas, eläkeläinen, 3
  • Marika Mäkelä, teologian maisteri, opettaja, 4
  • Markku Kangasmaa, maanviljelijä, eläkeläinen, 5
  • Esko Piiroinen, pastori, 6
  • Jari-Pekka Kotilainen, opettaja, 7

 

II: Alavuden sosialidemokraatit ehdokaslista

  • Kaisa Javanainen, kassa, ehdokasnumero 8
  • Maire Koskinen, perhepäivähoitaja, 9
  • Sirpa Liesmäki, keittäjä, 10
  • Jorma Mäkiranta, haastemies, 11
  • Tarja Ylimäki, perushoitaja, 12
  • Matti Vanha-Aho, eläkeläinen, 13

 

III: Kotikirkon puolesta – Perussuomalaiset ehdokaslista

  • Matti Mikkola, eläkeläinen, ehdokasnumero 14
  • Pekka Kaihoniemi, yrittäjä, 15
  • Toini Paukkunen, eläkeläinen, 16
  • Tanja Pääkkö, siistijä, 17
  • Tero Vedenpää, ohjaaja, 18
  • Juha Soini, metallisahuri, 19
  • Päivi Ranta-Aho, perhepäivähoitaja, 20
  • Jukka Aho, myyjä, 21
  • Jeremias Juurakko, asentaja, 22
  • Mirka Kujala, myyjä, 23

 

IV: Keskusta Ja sit. ehdokaslista

  • Vesa Aho, metsätalousinsinööri, ehdokasnumero 24
  • Tiina Alasaari, luokanopettaja, 25
  • Mauri Anttila, eläkeläinen, 26
  • Annikki Hakala, eläkeläinen, 27
  • Kari Hämäläinen, eläkeläinen, 28
  • Olavi Hankaniemi, maatalousyrittäjä, 29
  • Timo Harju, maanviljelijä, 30
  • Reijo Hautaniemi, erikoissairaanhoitaja, 31
  • Tarja Hautarinne, eläkeläinen, emäntä, 32
  • Jari Helander, rehtori, FM, 33
  • Reijo Hietala, taksinkuljettaja, eläkeläinen, 34
  • Eino Kallioniemi, eläkeläinen, 35
  • Merja Koivumäki, parturi-kampaamo yrittäjä, 36
  • Taneli Korkatti, nosturinkuljettaja, 37
  • Veli-Matti Koukeri, ohjelmistosuunnittelija, 38
  • Elina Krihvel, sosionomi (AMK), 39
  • Jouko Majamaa, työnjohtaja, 40
  • Sami Majuri, sairaanhoitaja (AMK), 41
  • Mikko Mursula, yksikönjohtaja, 42
  • Hanna Murtomäki-Kukkola, maaseutupäällikkö, 43
  • Nina Nortunen, parturi-kampaamo yrittäjä, 44
  • Lassi Pappinen, teologian maisteri, viestintäassistentti, 45
  • Santtu Peltomäki, opiskelija, 46
  • Maria Sivula, lähihoitaja, 47
  • Kaija Soini, tuotantoassistentti, 48
  • Mika Uusitalo, maanviljelijä, metsätalousinsinööri, 49
  • Markku Viitala, eläkeläinen, 50

 

V: Kokoomuksen ja sitoutumattomien ehdokaslista

  • Aila Hellinen, sairaanhoitaja, ehdokasnumero 51
  • Kari Järvilahti, maanviljelijä, 52
  • Ari Mäki, lasityöntekijä, 53
  • Anja Onnela, eläkeläinen, 54
  • Sami Ranta-Aho, avustaja, 55
  • Juha Rikala, opettaja, 56

 

VI: Turvaksi kotikirkko ehdokaslista

  • Päivi Kangas, lukion opettaja, psykoterapeutti, ehdokasnumero 57
  • Ritva Iivonen, työterveyshoitaja, 58
  • Niina Laitio, ohjaaja, 59
  • Sari Karhukorpi, varhaiskasvatuksen aluepäällikkö, 60
  • Taina Vierunketo, laboratoriohoitaja, 61
  • Riitta Åkerman, työterveyslääkäri, 62

Seurakuntavaalit 2018

Vaalipäivä

18.11.2018

Kiitos kaikille äänestäneille, kaikille ehdokkaille ja niille jotka ovat työskennelleet avoimen ja demokraattisen kirkon puolesta.

Nallevaalien voittaja: Toive Karhunen